Prezentare

Prin profilul său (centru ÅŸcolar integrator) ÅŸcoala noastră are o ofertă educaÅ£ională complexă atât pentru elevii cu dizabilităţi cât ÅŸi pentru de la învăţământul public.

Oferta educaÅ£ională cuprinde toate formele de învăţământ:

•   învăţământ primar;

•   învăţământ gimnazial;

•   învăţământ liceal;

•   învăţământ postliceal.

Şcoala oferă instruire:

• invăţământ special, în domeniile Economic, Turism ÅŸi alimentaÅ£ie ÅŸi Industrie textilă ÅŸi pielărie;

• invăţământ public, în domeniile Estetica ÅŸi igiena corpului omenesc, Turism ÅŸi alimentaÅ£ie ÅŸi Economic;

Åžcoala are un personal didactic format din 108 cadre didactice, personal auxiliar: 14 ÅŸi personal nedidactic – 17. Preocupările ÅŸcolii pentru o prezenţă activă în viaţă publică a comunităţii locale s-au concretizat în proiecte ÅŸi parteneriate care au vizat grupuri dezavantajate, pe probleme de stopare a violenÅ£ei ÅŸi de mediere a conflictelor, pentru promovarea preocupărilor ecologice ÅŸi pentru stimularea interesului tinerilor privind viaÅ£a spirituală.

De-a lungul anilor la Colegiul Tehnic „ION HOLBAN” IaÅŸi s-a format un colectiv de cadre didactice care se orientează în demersul didactic pe următoarele principii:

•   competenţă ÅŸtiinÅ£ifică ÅŸi metodică

•   autoritate morală

•   principialitate ÅŸi spirit de dreptate

•   tact pedagogic

Mediul ÅŸcolar susÅ£ine dezvoltarea psihointelectuală a tuturor adolescenÅ£ilor, nu doar a celor cu nevoi speciale, demersul profesorului fiind orientat spre satisfacerea trebuinÅ£elor specifice adolescenÅ£ilor, stabilite în baza identificării atitudinilor acestora faţă de principalele valori ÅŸi instituÅ£ii aferente vieÅ£ii adolescenÅ£ilor.

Colegiul Tehnic „ION HOLBAN” IaÅŸi ÅŸcolarizează elevi cu deficienÅ£e locomotorii ÅŸi asociate, aceÅŸti elevi urmând cursurile conform programei învăţământului public, iar atunci când este cazul conform programelor adaptate.

Actualmente, Colegiul Tehnic „ION HOLBAN” IaÅŸi este singura instituÅ£ie din nord-estul ţării care asigură asistenţă educaÅ£ională copiilor cu dizabilităţi fizice, cu vârste cuprinse între 7 ÅŸi 18 ani, asigurând, prin intermediul specialiÅŸtilor, un proces instructiv-educativ ÅŸi terapeutic recuperatoriu adecvat.

Instruirea practică se realizează în atelierele de producÅ£ie dotate cu utilaje corespunzătoare, respectând programa ÅŸcolară, întreaga activitate din acest sector fiind autofinanÅ£ată.

​

Activitatea de recuperare psiho-fizică din ÅŸcoala noastră se realizează în cabinete dotate corespunzător cu ajutorul unor echipe interdisciplinare de lucru formate din: cadre medicale ÅŸi personal pentru recuperarea psihică ÅŸi locomotorie.

În urma derulării Proiectul european „Reabilitarea, modernizarea ÅŸi dotarea ÅŸcolilor speciale din judeÅ£ul IaÅŸi” s-au realizat:

•   sala de sport reamenajată

•   piscină pentru programe de recuperare a elevilor cu dizabilităţi

•   ascensor montat în ÅŸcoală pentru înlesnirea deplasării elevilor cu handicap la etajele superioare

•   sală de festivităţi.

​