top of page
![](https://static.wixstatic.com/media/de0d53_32048bb3b1924ce4a1d0b701f8164b89~mv2.jpg/v1/fill/w_222,h_288,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,blur_2,enc_auto/de0d53_32048bb3b1924ce4a1d0b701f8164b89~mv2.jpg)
COLEGIUL TEHNIC "ION HOLBAN" IAȘI
Excelență în Recuperare, Integrare È™i Profesionalizare (E.R.I.P.)
-
Åžcoala a fost înfiinÅ£ată pe data de 1 septembrie 1973, purtând titulatura de ,,Școala invalizi motori fete” IaÈ™i”
​
![](https://static.wixstatic.com/media/49555c_51d55656082c4d96bc6493be05faa50a~mv2.jpg/v1/fill/w_297,h_185,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/49555c_51d55656082c4d96bc6493be05faa50a~mv2.jpg)
-
Actualmente ÅŸcoala s-a transformat în Colegiul Tehnic „Ion Holban” prin OM nr. 4702/29.07/2011
![](https://static.wixstatic.com/media/49555c_789c693ca1984e0da9cb82c45e56ed3f~mv2.jpg/v1/fill/w_297,h_185,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/49555c_789c693ca1984e0da9cb82c45e56ed3f~mv2.jpg)
-
A devenit ,,Centrul Åžcolar nr.2” la 1 iulie 1982, prin Ordinul 48/1982. Åžcoala primeÅŸte denumirea de Grup Åžcolar ,,Ion Holban”, prin Decretul nr.8 din 1 iulie 1997.
![](https://static.wixstatic.com/media/49555c_abf200f876094bd39970710fe45a4088~mv2.jpg/v1/fill/w_297,h_185,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/49555c_abf200f876094bd39970710fe45a4088~mv2.jpg)
![](https://static.wixstatic.com/media/de0d53_73d23004300a4d9fb17d4e953e74024a~mv2.jpg/v1/fill/w_179,h_220,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/de0d53_73d23004300a4d9fb17d4e953e74024a~mv2.jpg)
​​
-
Pe 30 noiembrie 2023, Colegiul Tehnic ,,Ion Holban” IaÈ™i a devenit prima instituÈ›ie din ciclul învățământului preuniversitar decorată cu Ordinul ,,Merit pentru Învățământ” în grad de ,,Cavaler”
bottom of page